Bizi Arayın: 0530 918 52 06 20 Yıllık Tecrübe, %100 Başarı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tez Yazımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tez Yazımı Nasıl Olmalı?

Tez yazımı, sıkı çalışma gerektiren uzun bir süreçtir. Hatta tez yazımı, aldığınız eğitimle birlikte uzun yıllar süren bir çalışmanın sonucudur da diyebiliriz. Tez hazırlamak; ilgi çekici bir konu seçiminden başlar, konuyu projeye dönüştürebilmek için doğru bir şekilde sınırlandırmayla devam eder. Ardından kaynak taraması, analiz ve araştırma teknikleri ile tez yazma süreciniz devam eder. Yayınlar, makaleler, bilimsel yazılar, akademik tezlerin incelenmesinin ardından tez yazımında sıra destekleyici argümanlara gelir.

Tez hazırlama aşamasında konunuzu destekleyen çizelgeler, grafikler ve tablolar da bulmanız gerekir. Dipnot yazımı, teşekkür kısmı, sonuç bölümü derken tez yazmak, uzun, yorucu ve stresli bir süreç haline gelir. Elbette, disiplinli ve stratejik bir çalışma düzeni ile tez yazımı başarılı bir şekilde tamamlanabilir. Ancak tez hazırlamakla süreç tamamlanmış sayılmaz. Aynı zamanda hazırlanan tezin, okul tarafından da kabul görmesi gerekir. Peki, onay almak için tez yazımında nelere dikkat edilmesi gerekir? Tez hazırlamanın en önemli aşamaları hangileridir?

[widget-130]

 

Tez Yazımında Konu Seçimi Nasıl Olmalı? - Tez Konusu En Önemlisi!

Tez yazımında en önemli unsurlardan biri tez konusu seçimidir. Ancak merak etmeyin, branşınızda uzmanlaştıkça merak ettiğiniz ya da ilgi duyduğunuz bazı alanlar olacaktır. Bu alanlarda neyi incelemek istediğinize karar vermeniz çok da zor olmayacaktır. Eğer aklınızda tez konusu olarak belire bir fikir yoksa geniş açılı bir seçimle başlayabilirsiniz. Tez hazırlama aşamasındaki genel seçiminizi şu şekilde örnekleyebiliriz:

Diyelim ki psikoloji okuyorsunuz. Geniş tez konusu seçiminiz, adli psikoloji olarak sınıflandırabilirsiniz. Ardından adli psikolojide derslerde, ödevlerinizde, gözlemlerinizde ya da okuduklarınızda dikkatinizi çeken bir konuya yoğunlaşabilirsiniz. Kimi zaman tez konusu seçiminiz size izlediğiniz bir filmden bile çağrışım yapabilir. Genel tez seçtikten sonra, araştırmak istediğiniz konunun ayrıntılarını daraltıp tez yazımı sürecine ilk adımı atabilirsiniz. ,

Tez Yazımının İkinci Adımı Araştırma Metodu

Tez yazımına başlamadan önce bir diğer adımınız da araştırma metodu seçimi. Hedeflerinize ulaşmak, sorularınızı yanıtlamak ve veri toplamak için hangi metottan yararlanacaksınız? Deneysel, gözlemci, nitel veya nicel gibi araştırma metotları içinden alanınıza en yakın olan yöntemi seçebilirsiniz. Konunuzun ve araştırmanın kapsamı, örneklem seçimi ve analiz yöntemlerini göz önünde bulundurarak tez yazımında araştırma metodunu belirleyebilirsiniz.

Tez Yazımına Başlamadan Önce Alan İncelemesi Yapın

Tez yazımı, birkaç günlük bir araştırma ile başlanabilecek bir süreç değil. Tez hazırlamaya başlamak için öncelikle konunuz, konunuza yakın alanlar ve konunuzu ilgilendiren yan alanlarla ilgili geniş bir araştırma yapmanız gerekir. Başarılı bir alan incelemesi, sizi tez yazımında başarıya yaklaştıracaktır. Tez hazırlama sürecinin başında yapılan alan incelemesi, hipotezlerinizi, araştırma sorularınızı ve veri toplama sürecinizi yönetmenizi destekler. Bu yüzden farklı perspektifleri değerlendirebilmek adına geniş bir alan incelemesi ile tez hazırlama sürecine başlamanız önemlidir.

Tez Yazma Sürecinizde Danışmanınıza Fikrini Sormaktan Çekinmeyin

Tez danışmanı, tez yazımı sürecinde size mentorluk edecek profesyoneldir. Dolayısıyla tez hazırlama aşamasında ona güvenip destek ve tavsiye için sık sık irtibatta olmanız gerekir. Tez yazımına başlamadan önce, tez yazma aşamasında ve aklınıza takılan her konuda fikirlerinizi tez danışmanınıza aktarın ve onun deneyiminden faydalanın. Danışmanınızın tez yazımına önemli bir katkı sağlayacağını unutmayın.

Tez Konusunu Canlı Tutun

Projeniz uzun soluklu bir çalışma olacağından ilginin ve heyecanın düşmemesi için örnekler, tablo ve grafikler ya da ilgi çekici detaylarla tez konusunun heyecanını yüksek tutun. İlginizi çeken ve alana değer katan bir tez konusu seçmek kadar bu konuyu, tez hazırlama sürecine en iyi şekilde yansıtmak da önemlidir.

Tez Hazırlama Sürecine Yapılandırmayla Başlayın

Tez yazımına başlamadan önceki araştırma aşamasında çok fazla done edineceksiniz. Bu bilgileri bir plan olmadan, gelişigüzel şekilde raporunuza aktarmak, tez yazma sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden tez yazımına başlamadan önce bir plan oluşturup hangi bilgi, örneklem, veri, analiz, görsel, tablo ve hipotezi nerede sunacağınızı genel hatlarıyla belirleyin. Bu sayede tez yazma süreciniz de daha kolay olacaktır.

Tez Yazımında Sayfa Düzenine Dikkat Edin

Tez yazımında sayfa düzeni için üniversitenin belirlediği bir standart yok ise genel olarak kullanılan tez sayfa düzenini (Times New Roman yazı tipi, 12 punto ve satır aralığı 1,5-2) rehber alabilirsiniz. Tez yazımında kenar boşlukları üst kenardan 3 cm, sağ ve sol kenardan 2.75 cm ve alt kenardan 2 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Tez dipnot yazımında 10 punto karakter de kullanılabilir. Tez yazısında paragraflar mutlaka dengeli uzunlukta olmalıdır.

Tez Yazımında Buna Dikkat Edin!

Akademik yazım ve tez teslim kurallarına özen gösterin. 

Tez Yazısı Bölümlerinin Amaçlarına Uygun Şekilde İlerleyin

Tez hazırlama aşamasında giriş, gövde, sonuç, içindekiler, sözlük, teşekkür, kaynakça, ekler ve özet gibi bölümler yazacaksınız. Tez yazımında her bir bölümün hedefine uygun veriler paylaşmanız gerekir. Örneğin tez yazısı teşekkür kısmında, tez yazma sürecinde sizlerden desteğini esirgemeyen kişilerden bahsetmeniz; aynı şekilde tez sözlük kısmında kısaltmalara, bilimsel kelimelerin açıklamalarına değinmeniz gerekir.

Tez Hazırlama Aşamasında Profesyonel Bir Destek Almak Süreci Daha İyi Yönetmenize Yardımcı Olur

Tez yazımı süreçleri, zor ve karmaşık gelebilir. Tez yazma kuralları, sayfa düzeni, literatür araştırması, araştırma metodu, doğru konu seçimi, tez bölümlerinin sistematik şekilde yapılandırılması derken tez hazırlamak, son derece özveri gerektiren bir sürece dönüşebilir. Bu durumda, yeterli zamana sahip olmadığınızı düşünüyorsanız tez yazdırmak için profesyonel bir desteğe başvurabilirsiniz.

Böylelikle tez hazırlama sürecinin stresine girmez, endişeyle basit hatalar yapmaz ve garantili bir tez yazımını tamamlamış olursunuz. Hemen seçtiğiniz tez konunuzu, hedeflerinizi ve hipotezinizi bize bildirip tez yazımı konusunda destek alabilirsiniz. Halihazırda seçtiğiniz bir konu yoksa ya da ilgi çekici bir tez konusu arayışında iseniz de tez danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yap

Bizi Arayın
Bizi Arayın +90 (530) 918 52 06