Bizi Arayın: 0530 918 52 06 20 Yıllık Tecrübe, %100 Başarı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tez Sonuç Bölümü Nasıl Yazılmalıdır?

Tez Sonuç Kısmı Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen ve mezun olmaları adına zorunlu tutulan tez yazma aşamasında, bireylerin en iyi içerikleri oluşturabilmeleri adına dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan bir tanesi olan tez sonuç bölümü yazma kısmı ise tez yazarken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi olup projenin kalitesinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu içeriğimiz tez sonuç bölümü nasıl yazılmalıdır sorusuna detaylı bir cevap vereceğiz.

Tez sonuç bölümü, öğrencilerin en çok zorlandıkları noktalardan bir tanesi olmak ile birlikte, verilere ve raporlara dayanmaktadır.

[widget-130]

 

Sonuç Bölümü Tez Başarısı İçin Ne Kadar Önemlidir?

Bitirme tezlerinde, öğrencilerin hassasiyet göstermesi gereken tez sonuç bölümü, bireyin başarılı olması ve tezini kolaylıkla verebilmesi adına da önem taşımaktadır. Genel olarak tez sonucu yazma hakkında bilgi sahibi olmayan bireyler, tezin sonuç bölümünü okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilmekte ve varılan sonuçlara ulaşma imkanı sağlayabilmektedirler. Bu noktada tezin diğer aşamalarından daha fazla öneme sahip olan tez sonuç bölümünde, verilmek istene ana fikrin okuyucuya iletilmesi adına da dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Tezin bölümleri nelerdir diye merak eden bireyler adına giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ancak en temel bölümünün ise tez sonuç kısmı olduğunu tekrar yinelemek, tez yazacak bireylere yol göstermesi adına son derece önemlidir.

Tez Sonuç Bölümü Yazarken Dikkat Edilecekler Neler?

Tezinizin başarılı olması için tezde sonuç bölümünü yazarken dikkatli olmanız gerekir. Tez sonucu yazmak için aşağıdakilere özen gösterebilirsiniz:

Açık ve anlaşılır bir dil kullanılmalı

Tez projelerini oluşturulurken, sonuç yazısının gayet açık ve anlaşılır olması büyük önem taşır. Sonuç yazısı tez yazılarında en dikkat çeken noktalardan bir tanesi olması nedeniyle, bu aşamada bireyin açık ve anlaşılır bir şekilde yazması son derece önem taşımaktadır. Anlaşılır yazılan tez sonuçları, tezin daha fazla birey tarafından öğrenilmesine yardımcı olurken aynı zamanda verilmek istenen mesajlarda en açık şekilde aktarılabilmektedir. Tez sonuç bölümü nasıl yazılır diye merak eden ve sonuç yazısında iyi bir çıkarmak isteyen bireylerin, tez yazım kılavuzu indirmelerinde ve sonuç yazısında olması gereken noktalara dikkat etmelerinde fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde tez sonuç kısmı, özensiz ve kalitesiz olabilmektedir.

İstatistiksel verilerden ve raporlardan bahsedilmeli

Bireylerin tez projelerinde sonuç yazısı oluştururken üzerinde durması gereken bir diğer durum ise istatistiksel veriler ve raporlardan yararlanılmasıdır. Tez sonuç kısmı genel olarak istatistiksel verilerin çözümlendiği, araştırma boyunca yapılan raporların sonucu döküldüğü bir aşama olması nedeniyle, iyi ve kaliteli ve sonuç yazısı oluşturabilmek adına istatistiksel verileri ve raporları yorumlamakta fayda bulunmaktadır. Tez projelerinin geneli düşünüldüğünde giriş ve gelişme kısımlarının değerlendirildiği bir bölüm olarak adlandırılan tez sonucu yazma süreci, uzun ve derinlemesine bir yorumlama yapılmadığı takdirde, proje yarım kalabilmekte ya da yeteri kadar kaliteli içerik oluşturulamamaktadır. Böyle bir problem yaşanmaması adına tez sonuç bölümünde, detaylara inmek, araştırılan konuya dair çıkarımlarda bulunmak ve yorum yapmak daha faydalı olacaktır.

Kesin yargılara varılması gereklidir

Tez projesi oluşturulurken tez sonuç bölümü nasıl yazılmalıdır noktasında merak eden bireyler adına, öncelikli olarak sonuç bölümünde kesin yargılar bildirmek son derece önem taşımaktadır. Tez sonuç kısmı nasıl yazılır diye düşünen bireylerin sonuç yazılarında, araştırmaları çerçevesinde, kesin yargılar bildirmeleri son derece önemlidir. Tez sonucu yazma, projenin sonunu ifade ettiği için kesin olmayan yargılardan kaçınmak, ihtimallerden söz etmek ve çelişkili cümleler kullanmak, daha sonrasına yazının kesin sonuçlara varmadığını göstermek ile birlikte aynı zamanda projenin ciddiye alınmamasına da neden olabilmektedir. Tez sonucu yazma aşaması bireylerin, araştırma projeleri boyunca konularını ve araştırmalarını detaylı olarak anlamalarında fayda bulunmaktadır. Bireyin projesini en iyi şekilde anlaması, tez sonuç kısmının da uzun ve anlaşılır bir şekilde oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

Mantıklı Akışın Sağlanması

Tez sonuç bölümü, araştırmanın gelişimini ve sonuçlarını akıcı bir şekilde sunarak okuyucuların araştırmanın başlangıç noktasından sonuçlara nasıl ulaşıldığını anlamasını sağlar. Tez sonuç kısmının mantıklı bir akışa sahip olması önemlidir. Bu nedenle, tez sonuç bölümünde araştırmanın başlangıcından sonuca giden süreçte bir bütünlük sağlamak önemlidir. Okuyuculara, tez sonuçlarının nasıl elde edildiğini anlamalarına yardımcı olacak ipuçları sunmak bu akışı güçlendirebilir. Bu ipuçları arasında metodolojiye vurgu yapmak, bulguları araştırma sorularıyla ilişkilendirmek ve önceki literatüre dayanarak sonuçları yorumlamak yer alabilir. Bu şekilde, tez sonucu yazma araştırmanın bütünlüğünü sağlayacak ve okuyuculara araştırmanın önemli bulgularını anlamalarını kolaylaştıracaktır.

Profesyonel Tez Yazımı İçin Bize Ulaşın

Lisans, yüksek lisans ve doktora tezlerinde uzman kadromuzla birlikte sizlerin yanındayız. Ödev konunuzu geniş bir araştırma sürecinden geçiriyor ve tez yazım kurallarını uygulayarak profesyonel ve kusursuz şekilde tezinizi tamamlıyoruz. Tez sonucu nasıl yazılır, tez sonuç bölümünde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diyorsanız tez danışmanlık hizmeti almak için de bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bizi Arayın
Bizi Arayın +90 (530) 918 52 06