Bizi Arayın: 0530 918 52 06 20 Yıllık Tecrübe, %100 Başarı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tez Başlığı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tez Başlığı Nasıl Oluşturulur?

Tez yazıları, özellikle öğrencilerin en çok vakit harcadıkları ve okullarından mezun olabilmek adına yazmak zorunda oldukları en önemli ödevleri arasında bilinmektedir. Bu noktada bireyler, genel olarak yüksek lisans yani akademik eğitim aşamasında tez yazma konusu ile ilgilenmeye başlamaktadır. Tez yazma işlemi, basit bir işlem gibi gözükse de bireylerin en iyi projeleri çıkarabilmeleri adına tez yazarken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Tez başlığı, tez yazılarında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi olmak ile birlikte iyi bir tez başlığı seçilmediği takdirde tez yazılarından istenen verim alınamamaktadır.

[widget-130]

 

Tez Başlığı Tez Konusunu Özetler Nitelikte Olmalı - Tez Başlığı Nasıl Oluşturulur?

Tez başlığı seçerken özen gösterilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, tez başlığının konuyu özetler nitelikte olmasıdır. Tez yazılarında, tezin içeriği kadar, dikkat çekmesi ve severek okunabilmesi adına tez başlıkları da büyük önem taşımaktadır. Bu noktada bireyler, tez başlığı seçerken öncelikle başlığın konuyu özetler nitelikte olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yüksek lisans tez başlığı ve yazı birbiri ile uyuşmamakta ve tezin kalitesi düşebilmektedir. Bu noktada tez konusu seçme de en az başlığın belirlenmesi kadar önemli noktalardan bir tanesi olarak bilinebilmektedir. Tez konusunun iyi ve kaliteli seçilmesi, beraberinde lisans ve yüksek lisans tez başlığının da nitelikli olmasına yardımcı olabilmektedir.

Tez Başlığı Ne Kısa Ne Uzun Oluşturulmalı - Tez Başlığı Nasıl Oluşturulur?

Tez başlığı seçerken başlığın uzunluğu çok önemlidir. Gereksiz uzun veya olması gerekenden kısa olan başlıklar tezin kalitesini düşürecek ve başarı şansını azaltacaktır. Bazı bireyler, hem daha dikkat çekici gözükmesi adına hem de kaliteli bir içerik olarak gösterilmesi adına tez başlıklarını uzun ve sıkıcı olarak oluşturmaktadır. Bu durum ise içeriğin iyi gözükmesine yardımcı olmamak ile birlikte aynı zamanda makalenin anlaşılmamasına ve kötü durmasına da neden olabilmektedir. Aynı şekilde yine tez başlığının kısa oluşturulması da bireylerin tez hakkında detaylı bilgi sahibi olamamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması adına tez başlığı oluşturulurken ne uzun ne de kısa olmamasına, orta bir cümle yapısında olmasına dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Tez konusu önerileri oluşturulurken de tez başlığının doğru olarak belirlenmesi son derece önemlidir.

Konu Detayının Tez Başlıklarında Belirtilmesi Gerekli - Tez Başlığı Nasıl Oluşturulur? 

Tez başlığı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise konunun başlıkta verilip verilmediğidir. Tez başlığı nasıl oluşturulur sorunun bir başka yanıtı da şu şekilde; her ne kadar tez konusu özet ve giriş kısmında detaylı olarak anlatılıyor olsa da bireylerin ilk bakışta teze dair bilgi sahibi olabilmeleri adına tez başlığında, tez konusunun vurgulanıyor olması önem taşımaktadır. Aksi takdirde tez içeriği anlaşılmamak ile birlikte okumak isteyen bireylerde de merak konusu uyandırmamaktadır. Bu noktada uzun cümlelerden kaçınmak ile birlikte tez konusunun başlıkta, en dikkat çekici noktaları ile vurgulanması, tezin de kaliteli olarak gözükmesine yardımcı olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki yalnızca tez konusu değil, yüksek lisans tez başlığı ve sayfa düzeni de makalenin kalitesini belirlemektedir.

Anlaşılır Bir Tez Başlığı Seçilmeli - Tez Başlığı Nasıl Oluşturulur?

Tez başlığı nasıl oluşturulur sorusunun bir diğer önemli yanıtı da açık ve anlaşılır tez başlığı seçimidir.  Tez başlığı olarak seçilen konunun en açık ve anlaşılır şekilde verilmesi, bireylerin tez dili konusunda ön yargılarını yıkmak ile birlikte aynı zamanda içeriğinde en iyi şekilde anlaşılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu noktada tıpkı tez içeriğinde olduğu gibi tez başlığında da açık ve sade kelimeler kullanarak, dikkat çekici ama uzun olmayan bir başlık seçmekte fayda bulunmaktadır. Aynı şekilde tez başlıklarının en çok aranan kelimelerden oluşması, tezin popülerliğini arttırabilmektedir.

Yorum Yap

Bizi Arayın
Bizi Arayın +90 (530) 918 52 06