Bizi Arayın: 0530 918 52 06 20 Yıllık Tecrübe, %100 Başarı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tez Özeti Nasıl Yazılır?

Tez Özeti Hazırlama Aşamasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tez günümüzde öğrencilerin, en çok önem verdikleri noktalardan bir tanesi olmak ile birlikte lisans eğitimlerini ya da yüksek lisans eğitimlerini tamamlarken bireylerin yapmaları gereken zorunlu ödevlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu noktada tez yazma işlemi, zorlu ve ayrıntı gerektiren bir işlem olmak ile birlikte tez yazarken tez özeti hazırlamak da ayrıca dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Tez özeti hazırlama, en az tezin tamamı kadar önemli olduğu için, bireylerin özet yazmadan önce iyi bir araştırma yapmaları ve tez konularına detaylı olarak hakim olmalarında fayda bulunmaktadır.

[widget-130]

 

Tezde Özet Konu Hakkında Bilgi İçermelidir

Tez özeti çıkarma aşamasında, en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi konu ile alakalı olması gerekliliğidir. Genel olarak öğrenciler, tez özetlerini kısmını çok fazla ciddiye almamakta, kısa ve hızlı bir şekilde yazıp geçmeye özen göstermektedir. Ancak tezde özet kısmı, tezi merak edip okumak isteyen bireylerin ilk göz atacakları yerler olarak dikkat çekmektedir. Bu noktada bireylerin tez oluştururken öncelikli olarak tez özeti kısmına önem vermeleri gerekmektedir. Tez özeti hazırlama aşamasında bireylerin, konu ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmaları gerekmek ile birlikte aynı zamanda proje tamamen bittiğinde konuya dair en iyi çıkarımı yapabilmek adına tez özetleri yazmak faydalı olacaktır.

Tez Özeti Sıkıcı ya da Uzatılmış Olmamalıdır

Tez özetleri oluşturulurken, sıkıcı olmamasına ve kaliteli olarak oluşturulmasına dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Tez özetleri kısımları genel olarak kaliteli bir makale de kısa tutulmakta ve bu durum ise tezi okuyan bireylerin sıkılmamasına, tezin içeriğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu noktada bireyler ve öğrenciler de tez aşamasında özet kısımlarını yazarken, içeriklerini kısa tutmaya özen göstermelidirler. Aksi takdirde tez özeti kısmının uzun olması, gereksiz kelime tekrarını ve beraberinde bireylerin tezden soğumasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda tez özetleri kısmının uzun olması, gereksiz kelime tekrarlarına neden olacağı için projenin kalitesiz ve özensiz gözükmesine de neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması adına tezde özet kısmının yarım paragrafı geçmemesinde fayda bulunmaktadır.

Tez özeti çıkarma aşamasında bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise, özgün ve açıklayıcı cümlelerin kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez özetleri, genel olarak projeyi özetleyen nitelikte yazılar oldukları için, özet kısmında çok fazla terim kullanılması ya da konu ile ilgili akademik dile yer verilmesi, bireylerin yazıyı okurken anlamamasına ve bu nedenle de tezin anlaşılmamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmak, makaleyi okuyanları rahatsız ettiği kadar projenin sunulduğu hocaları da rahatsız edebilmektedir. Bu noktada tezin geçersiz olmaması ya da başarısız olmaması adına tez özeti kısmında, açık ve anlaşılır kelimelerin kullanılması, tez özetleri nasıl yazılmalıdır noktasında bireylerin aydınlatılmasını da destekleyebilmektedir.

Tez Özeti Çıkarma Aşamasında Anahtar Kelime Kullanımı Önemli

Tezde özet kısmında, anahtar kelimelerin kullanılması da büyük önem taşımaktadır. Anahtar kelimeler, makalelerin tanınırlığını arttırmak ile birlikte aynı zamanda internetteki arama motorlarında da daha fazla tıklanıyor olmasını desteklemektedir. Bu noktada bireylerin tez özeti kısmında, konularına ve projelerine ilişkin bol bol anahtar kelimeleri kullanmaları, yazılarının daha fazla alanda yayınlanmasını destekleyebilmektedir. Abstract nedir noktasında özet olarak da Türkçeye çevrilebilen kelime, tez projelerinin ana merkezlerinden bir tanesini oluşturmak ile birlikte aynı zamanda tezin kaliteli olması adına tüm projenin özetlendiği önemli alanlar olarak da bilinmektedir. Öğrencilerin tez aşamasındayken, özet yazılarına ve nasıl yazılması gerektiğine dikkat etmeleri son derece önemlidir.

Yorum Yap

Bizi Arayın
Bizi Arayın +90 (530) 918 52 06