Bizi Arayın: 0530 918 52 06 20 Yıllık Tecrübe, %100 Başarı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Lisans Tezi Hazırlama Rehberi

Lisans Bitirme Tezi Hazırlama Sürecini Nasıl Yürütmelisiniz?

Lisans tezi, üniversite eğitimini tamamlamak üzere hazırlanan araştırma ödevidir. Her lisans bölümünde lisans tezi yazma zorunluluğu yoktur. Lisans bitirme tezinin hazırlanması, üniversite ve fakülteye göre değişiklik gösterebilir. Kimi okullarda lisans tezi hazırlamak yerine staj, uygulamalı görevler ve proje ödevleri de verilebilir. Eğer okulunuz lisans tezi yazma imkanı sunuyorsa bu yazımız sizin için rehber niteliğinde olabilir. 

[widget-130]

 

Lisans Tezi Yazmaya Nereden Başlanır?

Lisans tezi hazırlaması gerekenlerin yapacağı ilk iş konu belirlemektir. Lisans bitirme tezinin ilgi çekici olması önemlidir. Sıradan bir konu, enstitünün beğenisini kazanamayabilir. Bu noktada lisans tezi yazdırmakta olduğu gibi lisans tez konusu seçiminde de profesyonel destek alabilirsiniz. İsterseniz de lisans bitirme tezi örneklerini inceleyerek beyin fırtınası yapabilir ve alanınızla ilgili bir konuya değinebilirsiniz. 

Lisans tezi hazırlamada ilk aşama olan konu seçimini tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir plan oluşturmanız. Öğrencilerin pek çoğu, konu seçimi ve araştırma sürecinin ardından hemen lisans tezi yazmaya başlar. Bu yanlış. Zaten birkaç haftalık ya da birkaç kaynakla sınırlı bir araştırma süreci, lisans bitirme tezinizin başarılı olması için yeterli değil. Geniş kapsamlı bir literatür araştırmasına, kaynak taramasına ihtiyacınız var. Planlı bir şekilde ilerlediğiniz araştırma sürecinin ardından elinizde çok fazla bilgi olduğunu göreceksiniz.

İşte, lisans tezi yazma konusunda bu bilgileri nasıl dağıtacağınızı, nasıl sunacağınızı ve nasıl ilgi çekici hale getireceğinizi bilmeniz önemlidir. Lisans bitirme tezinde giriş, gövde ve sonuç kısımlarında, bölüme uygun içerikler sunmanız ve vermek istediğiniz örnekleri, lisans bitirme tezinin ilgili bölümünde aktarmanız önemli. Bu yüzden lisans tezi hazırlamadan önce tez bölümlerini ve elinizdeki bilgileri bir program dahilinde yapılandırmak, ikinci adımınız olabilir. 

Lisans Tezi Hazırlama Süreci Nasıl Geçer? 

Lisans tezi hazırlama sürecinin araştırma aşamasının zor ve detaylı olduğundan bahsettik. Sınırlı kaynakla, profesyonel bir tez hazırlamak mümkün değil. Mümkün olduğunda çok kaynak taramalı, literatür araştırmalarını detaylandırmalı, araştırma soruları belirlemelisiniz. Ayrıca lisans tezi konunuzla ilgili en verimli araştırma yöntemini seçmeniz de çok önemli. Veri toplama ve analiz aşaması, lisans bitirme tezinin en önemli adımlarından bir diğeri. Lisans tezi yazma sürecinde olanlar, veri toplama ve analizi için profesyonel desteğe başvurabilir. 

Tez danışmanları, tezin her aşamasında öğrencilerin yanında olacak ve deneyimi ile onlara yol gösterecektir. Düzenli olarak toplantı yapmak ve tez danışmanından fikir almak, lisans bitirme tezinin başarılı olmasını destekleyecektir. 

Bu noktada önemli olan bir diğer unsur da lisans bitirme tezi hazırlık sürecinin süresi. Lisans tezi yazmak ve lisans tezi hazırlamak, birkaç haftada tamamlanamaz. Dolayısıyla aceleci davranmak, sadece süreci zorlaştırır. Genel olarak lisans tezi yazmak 6 ay ila 1 yıl aralığında bir zamanınızı alabilir. Lisans tezi hazırlamayı 1-2 aya indirmek, tezin gereksinimlerini tam olarak karşılayamamanıza neden olabilir. 

Lisans Tezi Hazırlamaya Ne Zaman Başlanır?

Lisans bitirme tezinin yapımına genellikle son sınıfta başlanır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi lisans bitirme tezi için minimum 6 ay bir zamana ihtiyacınız olduğundan ödevinizi rahat ve geniş bir zamanda hazırlamak için daha erken bir dönemde başlamayı da tercih edebilirsiniz. Özellikle de hem okuyup hem çalışan öğrenciler lisans tezi yazmaya üç dönem kala başlayabilir. Bu sayede geniş bir araştırma ve soruşturma zamanları olur. 

Tez Danışmanlığı ile akademik kariyerinizi sağlamlaştırın.

Tez danışmanlık hizmeti lisans hayatınızı başarıyla tamamlamanız için size yol gösteriyor.

Lisans Tezi Yetişmezse / Teslim Edilmezse Ne Olur?

Adından da anlaşılacağı üzere lisans bitirme tezi, eğitim programınızı bitirmeniz için yapmanız gereken bir ödev. Dolayısıyla lisans tezi yazmayı bitirememeniz ya da direkt olarak lisans tezi hazırlamamanız, mezuniyetin ertelenmesine yol açar. Lisans bitirme tezinin zamanında teslim edilmemesi, öğrencinin akademik itibarının zedelenmesine, ek kayıt ücreti gibi masrafları yüklenmesine, iş hayatına daha geç atılmasına hatta okulla ilişiğinin kesilmesine neden olabilir. Dolayısıyla lisans tez hazırlama sürecine erken başlamak, olası riskleri ortadan kaldırmak için iyi bir seçenektir. 

Lisans Tezi Yazdırmak Etik mi?

Lisans bitirme tezi ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de lisans tezi yazdırma hizmeti almanın doğru olup olmadığıdır. Elbette öğrencilerin akademik bilgi ve birikimlerini taçlandırmaları için lisans tezi yazma görevini kendileri yapmaları daha doğru. Ancak bunun için zamanı olmayanlar ve okurken bir yandan da çalışmak durumunda olan öğrenciler var. Dolayısıyla lisans tezi hazırlamak noktasında profesyonel desteğe başvurmaları faydalı olabilir. Bu süreçte öğrenciler, lisans tezi yazdırma hizmeti alacağı profesyonelden bağımsız ilerlemek zorunda da değil. İsteyen herkes, lisans bitirme tezi için danışmanlık hizmeti alabilir ya da başvurduğu profesyonelle birlikte etkileşimli bir şekilde süreci yönetebilir. 

Yorum Yap

Bizi Arayın
Bizi Arayın +90 (530) 918 52 06