Bizi Arayın: 0530 918 52 06 20 Yıllık Tecrübe, %100 Başarı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tezin Teşekkür Bölümü Nedir?

Tezde Teşekkür Yazısı Nasıl Olmalı?

Tezin Teşekkür Bölümü Nedir? 4 Adımda Tez Teşekkür Yazısı başlıklı bu yazımız, akademik çalışma yürüten öğrencilerimiz tarafından zevkle takip edilir. Çünkü bu aşamaya gelene kadar uzun, aynı zamanda da zorlu bir süreci geride bırakmışlardır. Birkaç ayı kapsayan araştırma süreci, oluşturulan plana göre yol alma çabası, veri analizi için gayret, şablona göre yazım aşamasını tamamlama artık geride kalmıştır.

Stresli günler geçerken geriye bir rahatlama kalır. Gurur dolu günlere adım atmışken içinizi bir minnettarlık hissi kaplar. Akademik olarak hedefinize neredeyse ulaştığınız böylesi günlerde duygularınızı ifade edebileceğiniz bir yazı kaleme almak isteyebilirsiniz. Bu meşakkatli zamanlarda size destek verenler için tez teşekkür yazısı yazmayı arzu edebilirsiniz.

Tezin teşekkür bölümünü kaleme almak, minnettarlık hissini yansıttığı için bu kısım, projesi için aylardır çabalayan, emek veren öğrenciler için çok kıymetlidir. Kendisine rehberlik edenlerin, destek verenlerin isimlerini anmak ve katkılarını ifade etmek çok önemlidir. O yüzden tezde teşekkür yazısı kaleme alınırken ayrıca özen gösterilir.

[widget-130]

 

Tezin Teşekkür Bölümü Nasıl Yazılır? – Lisans ve Yüksek Lisans Tez Teşekkür Yazısı

Tezin teşekkür bölümü nasıl yazılır sorusunu sorma aşamasına geldiyseniz artık çalışmanızın büyük bir kısmını tamamlamışsınız demektir. Çalışmanızı sonlandırmadan önce tezde teşekkür kısmı oluşturarak istediğiniz kişilere ve kuruluşlara minnettarlığınızı sunabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağını merak edenler tezin teşekkür bölümü nasıl yazılır, sorusuna verilen yanıtları okuyarak bu özel ve önemli bölümü kolaylıkla kaleme alabilirler.

  • Tezin teşekkür bölümünde birinci aşama adını geçirmek istediğiniz kişilerin, hatta projenize destek olan kurumlar varsa onların bir listesini oluşturmaktır.
  • Bu listeyi de kendi içinde sıralayabilirsiniz. Tezde teşekkür kısmında ilk kimin adını geçirmek istiyorsunuz? Sonda hangi isim olacak? Tezde teşekkür yazısına kurumlardan başlamayı düşünür müsünüz?
  • Tez teşekkür yazısında listenizdeki kişilerin size nasıl bir destekte bulunduğunu dile getirebilirsiniz.
  • Hem samimiyetinizi gösteren hem de akademik bir çalışmaya yakışır tarzda duyduğunuz saygıyı ifade edebilecek bir üslup kullanabilirsiniz. Zaten tezde teşekkür kısmındaki ifadeleriniz de yine APA kurallarına uygun olacak şekilde yer almalıdır.

Tezde Kime Teşekkür Edilir?

Aklınıza tezde kime teşekkür edilir diye bir soru takılabilir. Bu soruya cevap verirken destek aldığınız kişileri düşünüp sıralayabilirsiniz. Bazı çalışmalarda kurumlar öğrencilere destek verir. Bu destekler bazen maddi olabilir bazen de fiziksel kaynakların kullanımı şeklinde olabilir. Bunlar laboratuvarda çalışma, araştırma merkezinde kaynaklara erişim, araştırma ekipmanı sağlama gibi destekler olabilir. Ayrıca öğrencilere danışmanlık hizmeti veren kurumlar da yardım eder.

Danışman hocanız en önemli rehberinizdir. Çalışma esnasında sorularınıza cevap vererek sizi en iyi şekilde yönlendiren kişidir. Bu süreci en doğru şekilde onunla birlikte yürüttüğünüz için en önemli rol ondadır. Dolayısıyla tezde teşekkür kısmında öncelikli olarak rehberinize yer verebilirsiniz.

Çalışma sürecinde moralinizin düştüğü, stres yaşadığınız zor anlarda motivasyon sağlayan en yakın kişiler de ailenizdir. Onlara olan minnettarlığınızı tezin teşekkür bölümünde ifade etmek de oldukça mühimdir.

Çalışma arkadaşlarınız, çalışma sırasında destek veren akademik kadro, burs aldığınız kişiler, size ilham verenler olabilir. Bu şekilde tez teşekkür yazısını daha da çoğaltmak mümkündür. Bu kişilerin çalışmanız için verdikleri katkıyı, çalışmayı yaparken sizi etkileyen yanlarını ifade edebilirsiniz. Zaten Tezin Teşekkür Bölümü Nedir? 4 Adımda Tez Teşekkür Yazısı başlıklı yazımızın amacı da budur.

Tezde Teşekkür Kısmı Nereye Yazılır?

Çalışmanızda minnettarlığınızı ifade edeceğiniz bölümle ilgili düşünürken tezde teşekkür nereye yazılır diye aklınıza takılabilir. Daha önce akademik çalışmalarda kaleme alınan tezin teşekkür bölümü dikkatinizi çekmemiş olabilir. Bazı çalışmalarda tezde teşekkür yazısına yer verilmemiş olabilir. Çünkü tezde teşekkür kısmını kaleme almak zorunlu değildir. Günümüzdeki akademik çalışmalarda genellikle tezin teşekkür bölümüne yer verilir ve çalışma sürecinde destek olan kişilere duyulan minnettarlık vurgulanır. Tezde teşekkür kısmı, en başta genellikle Önsöz’den önce yer alır.

Akademik çalışmalar çok emek isteyen, yorucu ve uzun solukludur. Öğrenciler için bu süreçte verilen destek çok önemlidir. Kimi zaman moral, kimi zaman finansal kimi zaman ise yol göstericilik olarak görülen bu yardımlar unutulmaz bir anıya dönüşür. Biz de öğrencileri önemsiyor, onlara yol gösterici olabilecek Tezin Teşekkür Bölümü Nedir? 4 Adımda Tez Teşekkür Yazısı başlıklı ve benzer makaleleri yayınlıyoruz.

Tez Teşekkür Yazı Örnekleri

Tez teşekkür yazı örnekleri ile üslubunuzun nasıl olması gerektiğini daha rahat anlayabilirsiniz. Danışman hocanız için şöyle bir ifade kullanabilirsiniz:

  • Bu çalışmada bana danışmanlık yapan ve değerli katkılar sunan Sayın Prof. Dr. [Danışmanın adı]’na içtenlikle teşekkür ederim.

Kurum ve kuruluşlar için ise tezde teşekkür kısmına şu ifadeler daha uygun olabilir:

  • Çalışmam süresinde bana katkı sağlayan [Kurum adı] ve [Kuruluş adı]’na teşekkür ederim.

Tezde teşekkür kısmı bir yandan da çalışmayı yapan kişinin düşüncelerini ve üslubunu da yansıtır. O yüzden şu tarz ifadeler de kullanılabilir:

  • [Ad1, Ad2, Ad3] çalışma arkadaşlarımın sunduğu desteğe teşekkür ederim.
  • [Ad1, Ad2, Ad3] teşviki ve yönlendirmesiyle çalışmam tamamlandı. Teşekkürü borç bilirim.
  • Aileme sınırsız bir sevgi verdikleri ve her koşulda yanımda oldukları için minnettarlığımı sunarım. Onların katkıları, başarımda çok önemli bir yere sahiptir.

Bizim de Tezin Teşekkür Bölümü Nedir? 4 Adımda Tez Teşekkür Yazısı başlıklı makaleyle amacımız, bu zorlu süreç tamamlanırken öğrencilerimizin mutlu ve gururlu oldukları bu anlarda da desteğe devam etmektir.

Tez yazdırma konusunda destek almak isterseniz hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Bizi Arayın
Bizi Arayın +90 (530) 918 52 06